A gyógy – és fűszernövénykertek otthoni termesztése és használata újfent virágkorát éli hazánkban. Saját egészségünk megőrzése a legfontosabb, így a gyógy – és fűszernövények ismerete segíthet elkerülni egy orvoshoz tett látogatást. Ezenfelül a levendula megkapó lilája, a menta és kakukkfű csodás illata kényezteti érzékszerveinket.
Kertünkben megtalálható citromfű (Melissa officinalis), marokkói menta (Mentha spicata var. Crispa ‘Moroccan’), keskenylevelű levendula (Lavandula angustifolia), kerti kakukkfű (Thymus vulgaris), valamint rozmaring (Rosmarinus officinalis) is.
A citromfű elsősorban idegerősítő és nyugtató hatásáról ismert. Alkalmas alvási zavarok kezelésére, kezdődő depresszióra, idegnyugtatásra, ideges eredetű szívpanaszok kezelésére, serkenti a máj működését, emésztésjavító, puffadásgátló, szabályozza a pajzsmirigy működését, csökkenti a túlműködésből adódó idegességet. Felhasználása külsőleg és belsőleg is lehetséges.
A mentának nem csak az íze és az illata kellemes, de görcsoldó és antibakteriális hatású gyógynövény. Nem csak segít elállítani a csuklást, de javítja az emésztést, serkenti a hajnövekedést és például távol tarthatja a szúnyogokat is. Egy csésze mentatea élénkít, elűzi az álmosságot, serkenti az agyműködést és a gondolkodást. A mentateához egy evőkanál szárított levelet körülbelül 1,5 dl vízzel le kell forrázni, majd 5 – 10 percig állni hagyni és végül leszűrni. A mértéktartás javallott, naponta legfeljebb három-négy csészével fogyasztható.
A levendula teája nem csak idegnyugtató hatású, de javítja az étvágyat is. Virágának forrázata többek között segít megszüntetni az ideges szívdobogást és a szédülést, de vízhajtó hatása is van. Illata nyugtató, altató hatású.
A kerti kakukkfű az egyik legősibb gyógynövény, karakteres illata és kiváló fertőtlenítő hatása van. Ezenfelül köptető és nyákoldó valamint görcsoldó és köhögési ingercsillapító hatása is közismert.
Gyógyításra a szárított lomblevelek és a virágok használatosak. Hatékony alkotórészei: kávésavszármazékok, flavonoidok, triterpének és illóolaj. Hatóanyagai: timol és karvakrol tartalmú illóolaj, cseranyagok, flavonoidok, sók, illóolaj, borneol, aszkorbinsav, B1 vitamin, B2 vitamin, béta-karotin.
Alkalmazásának több módja is ismeretes, például tea, gargarizáló folyadék, fürdő, lábfürdő, fűszer, kakukkfüves olaj, aromaterápia (illóolaj), gyógynövénypárna, tinktúra és méz.
A rozmaring nem csak az egyik legnépszerűbb fűszernövény, de gyógyhatásáról is ismeretes. A néphagyomány körében a szerelem növényeként terjedt el.
Hatása: növeli az agyi erek vérellátását, élénkíti a memóriát, alkalmas a migrén kezelésére vagy annak megelőzésére, stimulálja a máj működését, emésztésjavító, epehajtó, szélhajtó, görcsoldó hatású.